Башта південно-західна 1650р (Кривченський Замок)

Джерело: Velocian

Кривченський замок — замок у селі Кривче Тернопільської області, пам'ятка архітектури, оборонна фортифікаційна споруда, археологічна пам'ятка і туристичний об'єкт державного значення. Охоронний № пам'ятки: 1567. Балансоутримувач — Національний заповідник «Замки Тернопілля».

Залишки оборонної твердині замку XVII століття видніються одразу після в'їзду в село, яке ще називають Нижнє Кривче. Замок розташований на високому узгір'ї, обмеженому з південної сторони скелястими берегами річки Циганки, а з північної — глибоким яром. Оборонна споруда була частиною укріплень Кам'янець-Подільської фортеці.

Замок був одним з найкращих за обороноздатністю замків того часу на Східному Поділлі — мав розвинуту систему сухих оборонних ровів з трьох сторін — західної, південної і східної. З північної сторони крутий схил природного узгір'я на якому розташований замок, утруднював підступи до нього. За планувальною конфігурацією він належить до регулярних, прямокутних замків з наріжними баштами та арсеналом. Замок мав майже квадратну форму з баштами по кутах. З західного боку була влаштована в'їзна брама. В стінах башт знаходилися бійниці, на двох нижніх ярусах з лучковими перемичками, на третьому — ключоподібні бійниці. Закладені отвори бійниць у підвальному ярусі башт дають підстави стверджувати, що первісно рівень поверхні ґрунту був нижчий і башти були чотириярусними. Залишки мурів свідчать про існування прибудованого до західної стіни з боку замкового подвір'я палацу та в'їзної башти зі східного боку.

Вежі та оборонні мури замку муровані з бутового каменю-вапняку, що поширений в даному регіоні, і потиньковані вапняно-пісковим тиньком.

Навіть ті рештки замкових укріплень, що дійшли до нашого часу, дають достатнє уявлення про масштабність будівництва, яке тривало не один рік. Вдало вибране місце робило його неприступним. Він належав до важливих подільських замків. Доля новозбудованого замку була типовою для подільських фортець. Замок у Кривче теж став розмінною монетою у міжнародних військово-політичних баталіях. Зважаючи на непересічне стратегічне й оборонне значення замку у Кривче, він завжди був під пильною увагою можновладців.

Замок багато разів займали татари і турки. Так, щойно збудована фортеця сповна відчула на своїх мурах усі особливості військових маніпуляцій. Під час Визвольної Війни українського народу, в липні 1648 року, козацькі загони Богдана Хмельницького зайняли замок, вигнавши з нього польський гарнізон. Правда, поляки через деякий час все-таки зуміли повернути замок під свою юрисдикцію. Однак польська шляхта володарювала в Кривченському замку недовго. Замок відіграв важливе стратегічне значення в воєнних діях Польщі проти Туреччини. В другій половині XVII століття село зазнало значних руйнувань пов'язаних із боротьбою Польщі проти Туреччини.

Посилання: wikipedia