Фото Святого Архистратига Михаїла 1598р
Artem.komisarenko, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Святого Архистратига Михаїла 1598р

Джерело: Velocian

Назва села Воля-Висоцька походить від слів «Воля» — новозаселене місце, де мешканці звільнялись від податків на певний час, та приставки «Висоцька» — від прізвища власника села Анджея Висоцького, полковника Бузького.

Перша згадка про село Воля-Висоцька належить до 1556 року, коли Анджей Висоцький, полковник Бузький, не маючи дітей, весь свій маєток, а саме: «Винники, Сопошин, Мацошин, Глинськ, Волю, Мисьменицю подарував Станіславу Жолкевському, воєводі Белзькому та власнику села Туринка» з умовою довічного догляду за ним. Анджей Висоцький помирає у 1560 році. Цього року Станіслав Жолкевський у пам'ять про буського полковника Анджея Висоцького розпорядився назвати на його честь село Воля-Висоцька.

У XIX столітті село Воля-Висоцька належало до Жовківського повіту. Межувало на північному заході з селом Пили, на півночі — селом Замочок, на сході — селами Винники та Липина, на півдні — з селами Винники та Глинськ, на заході з селом Глинськ. Південною частиною села тече потік Фійна притока річки Свині. В долині цього потоку лежить сільська забудова. У 1880 році в селі та присілках «Кути» і «За ставом» було 135 господарств, де мешкало 736 осіб в гміні, 2 господарства, 15 осіб — на території панського маєтку, з них, 535 греко-католики, 172 римо-католики, 44 віри юдейської; за національним поділом — 678 русинів, 26 поляків, 47 німців. Парафії греко-католицька та римо-католицька у Жовкві. В селі була діяли церква Святого Михаїла та однокласна школа.

Під час першої світової війни в околицях села точилися запеклі бої. 8 вересня 1914 року пілот російської царської армії Петро Нестеров здійснив поблизу Волі-Висоцької перший повітряний таран. 1979 року на честь цієї події поблизу села звели меморіал — музей і сорокап'ятиметрову стелу у вигляді мертвої петлі. Доречі, сусідня Жовква у 1951—1991 роках мала назву Нестеров.

За радянських часів Воля-Висоцька мала стратегічне значення — тут розташовувалася важлива військова база, яка включала військове містечко, три частини, вузол відділення зв'язку, а особовий склад налічував близько трьох тисяч військовослужбовців. 2007 року військову базу розформували.

Посилання: wikipedia