Фото Мурованіський замок

Мурованіський замок

Джерело: Velocian

Містечко Муроване (Ляшкі Муровані) розташоване по дорозі від Хирів до Старого самбору, на правому березі річки Ств’яж.
Найстаріший, відомий нам про Ляшки, - це документ від 1374 року. Він стосується надання князем Владіславом Опольчиком (Władysław Opolczyk) існуючого села до Герборда і Фрідреса Фільштайнів (Herbord i Frydrusz Füllstein). За другою версією Ляшки були одрвзу подаровані Владіславом Гербуртам. З цього маємо що Ляшки довелося заснувати набагато раніше. Вони були власністю послідовно родин Гербурту, Тарлава та Мнішекі.
Після Гербуртів на початку XVIст. місцевість переходить до магнатського роду Тарло гербу Topor. Анджей Тарло зводить у поселенні ренесансний замок, який невдовзі постраждав від нападу татар та був відновлений у 1559р., а Міколай Тарло, королівський секретар, у 1560р. добивається для Ляшек Магдебурзького права. Ляшки, Бонковичі та Хирів переходять у 1592р. як придане до Ядвіги Тарловни, що виходить заміж за сандомирського воєводу Єжи Мнішека.
Останній розширив тут існуючий замок до однієї з найбільших у XVII столітті офіційних та, своєчасно, магнатських резиденцій у Річ Посполиті. Про його облаштуванні і декорі розповідають легенди. Досить сказати, що всі крила замку мали два надземні поверхи, підвали та півниці. Вони містили, серед інших, три пекарні, сервант, посуд, 2 цукерні, дві кухні, скарбницю, кімнату із скарбами, 2 скважини, комори, стайню для 20 коней, вугільню та інші приміщення для зберігання обладнання та побутових виробів. Житлова частина складалася з 45 номерів і кімнат різного призначення та обладнання. Мнішекі зібрали тут численні твори мистецтва та унікальні колекції, серед інших і велику бібліотеку.

Проект "Українські Архітектурні Пам'ятки. Спадщина" автор M_A_D_M_A_X

Посилання: wikipedia