Фото Матері Божої Помічниці Вірних
Mykola Swarnyk, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Матері Божої Помічниці Вірних

Джерело: Velocian

Перша латинська парафія в Судовій Вишні з'явилася, ймовірно, ще в часи надання місту магдебурзького права. Її появу пов'язують з ім'ям короля Польщі Казимира III. Та перше документальне підтвердження існування в поселенні парафії відноситься до 1393 року. У середині славного для Вишні XVI століття місцевим парохом був о. Марцін Кровицький, який пізніше прославився як кальвіністський діяч. Саме через його прихильне ставлення до Реформації судововишенська парафія втратила частину своїх привілеїв та майнових прав, які в 1605 році усеж таки відновив король Сигізмунд III Ваза.

Найправдоподібніше, що до кінця XVI століття костел у місті був дерев'яним. Лише 1589 року за сприяння ксьондза Якуба Соліковського розпочато будівництво мурованого храму, яке завершили при наступному парохові, о. Касперові Рожинському. Храм у 1620 році освятив перемишльський латинський єпископ Ян Венжик. У 1785 році після пожежі костел розібрали. З 1858 року функцію костела виконувала місцева церква.

Згодом на місці колишнього було зведено сучасний мурований костел, перший наріжний камінь якого було закладено у 1884 році та освячено в 1890 році. Під час Першої світової війни його архітектуру було пошкоджено, тому у міжвоєнний період святиню намагалися реставрувати. А 1920 року Судова Вишня стала осередком деканату, у складі якого було 6 парафій. У той час і до 1933 року місцевим парохом був отець Ян Пельчарський.

У радянський час костел використовували не за призначенням. Головний вівтар було знищено, а на його місце поставили схожий вівтар із села Тамановичі. Повернули храм парафіянам Судової Вишні у 1989 році. На сьогодні — це парафіяльний храм Матері Божої Помічниці Вірних (пол. Naswietszej Panny Marii Wspomozenia Wiernych).

Посилання: wikipedia