Фото Святої Трійці 1900р
Alkom-lviv, Public domain, via Wikimedia Commons

Святої Трійці 1900р

Джерело: Velocian

Білий Камінь. Церква Святої Трійці (1900 р.): с. Білий Камінь (Золочівський район)

Про православну церкву Святої Трійці Білого Каменя є перша згадка в ерекційних грамотах, датованих 17 червня 1681 року. Згідно з цими грамотами воєвода белзький Костянтин Криштоф Корибут Вишневецький надав орні землі, сінокоси та право на вільну вирубку лісу парафії місцевої церкви. У той час парохом церкви був о. Іван Бучковський.

Ще у XV—XVII століттях в селі існувала дерев'яна церква. З часом стара церква стала не придатна для проведення богослужінь та була розібрана, а на її місці у 1720 році було поставлено нову дерев'яну церкву. Церква була побудована з соснового дерева, побита латами, стояла на дубових підвалинах та мала три куполи, оббитих бляхою. В середині XVIІI століття до церкви були прибудовані захристії, а саму церкву обведено опасанням. Вартість будівництва склала 750 злотих.

Видатний дослідник пам'яток української дерев'яної сакральної архітектури Михайло Драган пише у своїй монографії «Українські деревляні церкви», що «бічні верхи храму були сліпі, виведені назовні безвнутрі видної підбудови; бічні куполи не мали підбанників, тому були поставлені безпосередньо на даху. Такі самі верхи є і в інших церквах Золочівщини, у селах Підлисся і Сасів. Центральний купол стояв на восьмибічному предбаннику». Можна зробити висновок, що вона була типовою галицькою, тридільною, триверховою церквою.

Біля церкви була зведена дзвіниця. Вона була з дубового дерева, довкола оббита дошками, верх мала округлий, оббитий латами. На її зведення було витрачено 125 злотих. Оскільки у ті часи людей ховали поблизу церков, то навколо білокамінської церкви був улаштований квадратний за формою цвинтар. Він був огороджений дерев'яною огорожею (парканом) з гонтовим піддашшям, а в самій огорожі було 4 малих та 5 великих хвірток. На улаштування цвинтару та встановлення огорожі було витрачено 50 злотих.

Посилання: wikipedia