Фото Святої Трійці. 1634р. Римо-католицька оборонна церква
Robert-Erik, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Святої Трійці. 1634р. Римо-католицька оборонна церква

Джерело: Velocian

Костел Пресвятої Трійці — мурована римо-католицька культова споруда у місті Підгайцях Тернопільської області (Україна). Датується 1634 р. Належить до Римо-католицької церкви, перебуває на реконструкції.

Збудований 1634 року коштом тодішньої власниці Підгаєць Зофії Ґольської (у наступних заміжжях Лянцкоронської, Тишкевич, з дому Стадніцької на Заміхові). Дослідники стверджують, що при побудові нового костелу 1634 р. використовували елементи зі старого костелу (свідчення — кам'яна плита з епітафіями, датованими 1608 і 1612 роками, над сходами, що ведуть до захристя).

На думку Степана Колодницького, «святиня — вагомий показ відродженням готичного стилю в архітектурі Русі Червоної і Поділля XVII ст. у межах давньої Речі Посполитої». Побудований на місці згорілого в 1463 р., що проіснував майже 200 років, костел неодноразово перебудовували в першій половині XVII ст.

Срібні речі для костелу виготовляв львівський золотар Павел Засадзький бл. 1630 року.

Парафіяльний костeл закрили 1946 року, перетворили на склад. У 80-ті роки внаслідок пожежі в костьолі обвалилися склепіння, дах вежі.

Парафіяльна спільнота була зареєстрована 1991 року, з того часу домагалася повернення святині, влітку 2006 року отримала документи на її використання. 24 вересня 2006 року відбулася перша меса (відправив єпископ Мар'ян Бучек).

У підгаєцькому костелі наказали поховати себе фундаторка Зофія Замєховська) поряд з першим чоловіком Яном Ґольським, власник міста Станіслав Ревера Потоцький (1579–1667) — польський полководець, великий гетьман коронний, воєвода краківський.

Наприкінці 1892 року Тадеуш Стриєнський розробив проект реставрації костелу, який був реалізований тернопільським будівничим Юзефом Пйонтковським 1893 року. Зокрема, змінили конструкцію даху вежі, яку доповнили псевдомашикулями. Перебудували дах над навами, доповнивши люкарнами. Проєкт перебудови даху каплиці не реалізували. Львівський архітектор Броніслав Віктор розробив проект невеликої необарокової вежі на сигнатурці

Посилання: wikipedia