Фото Єврейський цвинтар 1831р
Maks Grytsanenko, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Єврейський цвинтар 1831р

Джерело: Velocian

Єврейський цвинтар — єврейський цвинтар у Бродах, Львівської області.

За більш ніж 400 років єврейська община м.Броди мала три цвинтарі. Перший, біля Великої Синагоги Бродів, проіснував 14 років (1586-1600 рр.), другий (Старий юдейський цвинтар - зараз це місцевий стадіон) було засновано у передмісті Великих Фільварків, останній заклали у 1831 р. і діяв він до часів Голокосту.

Один з найбільших єврейських цвинтарів на теренах України, яке займає приблизно 10 га. За проведеними дослідженнями вияснили, що на кладовищі є більше 8000 поховань, з них цілих неушкоджених стел — 5477.

1831 р. у зв'язку із поширенням у краї епідемії холери, австрійська влада змусила місцевих юдеїв закласти новий, третій за рахунком цвинтар, на значній віддалі від міста. Відповідно, юдеї придбали ділянку за два кілометри на північ від центральної частини Бродів, в урочищі Вапельня, що тоді належала до підміського села Малі Фільварки. Новий юдейський цвинтар діяв понад 110 років аж до часів Голокосту.

Новий юдейський цвинтар у Бродах має форму дещо неправильного прямокутника, який буквально врізається в розташований із заходу та півночі лісовий масив. Розміри пам'ятки приблизно сягають: зі сходу на захід 500 м, а з півдня на північ — 150 м. Правда, територія цвинтаря так і не була повністю використана, тому регулярні поховання тягнуться зі сходу на захід лише на відстані близько 350 м. Загальна площа території об'єкта становить близько 8 га, а ділянки з регулярними похованнями трохи більше, ніж 6 га, тобто понад 75 % загальної площі.

Умовно територію цвинтаря можна поділити на 4 основні частини. Найбільша з них, найголовніша, налічує 125 пронумерованих зі сходу на захід рядів, кожен з яких тягнеться з півдня на північ із легким відхиленням на північний схід. Поміж цими рядами є ще 35 додаткових рядів. Друга частина прилягає до головної частини з південного сходу і знаходиться безпосередньо на початку цвинтаря. Вона налічує 16 непронумерованих рядів, а її головним об'єктом є огель (в перекладі з івриту «шатро») — надбудова над похованнями хасидського цадика Хаїма Давіда бен Йосефа та його дружини Адель, які померли у 1931 р.. Третя частина — це група збережених надгробків — мацев (орієнтовно 46), що знаходяться на природному підвищенні в північно-східному кутку цвинтаря. Четверта — західна околиця кладовища без наявності регулярних поховань.

Посилання: wikipedia