Фото Фортеця Аджидер
Борошно, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Фортеця Аджидер

Джерело: Velocian

Фортеця Аджидер — фортифікаційні споруди у смт Овідіополь, Одеський район, Одеська область, Україна. Розташована на лівому березі Дністровського лиману, навпроти Білгород-Дністровського.

У 1790-х роках, фортеця сходила до берега трьома терасами. Горішня площею 12,3 десятини разом з гласисом мала в плані форму прямокутника з двома кутовими бастіонами. Всередині – одноповерхові казарми, арсенал, гауптвахта, будинок офіцерів та майдан. У 1835 в фортеці містилися наступні будівлі: будинок коменданта, кухня, челядня, флігель, казарми, гауптвахта, порохові склади та піч для випалу цегли.

До заснування фортеці на березі лиману існувало османське портове містечко Аджидер, що в кінці 18 ст. було зруйноване російськими військами під час одієї з російсько-турецьких війн. Про цю місцевість у 1791 році інженер Франц де Воллан писав «Місце розташування Аджидера вочевидь було дуже привабливим. Руїни мають близько трьох з половиною верст у периметрі. Молдовани, які мешкають у Калаглеї за 5 верст звідси, згадують Аджидер як земний рай і особливо хвалять вино, яке тут робили, вважають його найкращим в усій Молдові та Бессарабії. Аджидер був найбільшим містом цієї провінції після Очакова і мав значний ринок вивезення пшениці й худоби (переважно баранів) до Константинополя… Аджидер завжди слугував туркам за пункт висадки і зв’язку з Хаджибеєм».

По завершенню російсько-турецької війни згідно Ясського мирного договору Очаківська область перейшла до Російської імперії. Відразу після цього російське керівництво вирішує посилити оборонні позиції на придністровському напрямку. Розпочинається будівництво цілого ряду фортець. Наказ про побудову фортеці Аджидер був підписаний імператрицею Катериною ІІ у березні-липні 1792 року. Намісник Катеринославської губернії В.В.Каховський отримав цей наказ 6 липня в Дубоссарах, за його наказам до Аджидера було направлено 3 тисячі солдат для зимівки на місці майбутньої фортеці. Для цього з румунських Ясс було відправлено дерево до Дністру, а греки-майстри були найняті для будівництва тимчасових будинків для солдат та офіцерів. Місця для казарм було обрано особисто Каховським[1][2]. У серпні на місце будівництво фортеці Каховський завітав вже разом з Францом де Вопланом, саме тоді було прийняте остаточне рішення про розміщення фортеці. За словами самого Ф. Воплана складно було знайти крще місце вздовж усього узбережжя лиману, де б глибина лиману та береги дозволили б використовувати легкий весельний флот за захисту Дністра по водіа[2]. Саме місце Аджидер виконувало функцію порту довгий час в епоху османського панування.

Будівництво відбувалося вахтовим методом, тобто солдати, що були задіяні у будівництві постійно змінювалися. Головним інженером будівництва був призначений інженерний офіцер Є.Х. Ферстер. Не чекаючи завершення будівництва фортецю офіційно ввели в дію 21 жовтня 1795 року за участі адмірала Хосе де Рібаса, що особисто підняв штандарт на території фортеці. Всього на будівництво фортеці було витрачено 190 тисяч рублів.

1848 фортецю виставили на торги і її придбав одеський купець Олександр Доменіко за 3001 руб. Укріплення так жодного разу і не брало участі у бойових діях. Не зважаючи на це сам факт існування фортеці дав значний поштовх розвитку містечка Овідіополь та його активному заселенню.

Посилання: wikipedia