Особняк Шпігеля
Особняк домовласника Шпігеля — це цегляна споруда початку 20 століття, яка збереглась до наших часів. Будинок був побудований на вулиці Дворянській проскурівським нотаріусом Ісааком Шпігелем для власного проживання. Сучасна і дійсна адреса будівлі — вулиця Володимирська, 63. Є однією із культурних та історичних пам'яток міста Хмельницького. Входить до складу переліку об'єктів архітектури та містобудування м. Хмельницького, що охороняються згідно рішення Хмельницької міської Ради народних депутатів, яке було прийняте 20 квітня 1995 року
Передісторія будівництва
Перша назва вулиці, на якій згодом був побудований будинок нотаріуса Ісаака Шпігеля — Дворянська. Досить заможні верстви населення, серед яких значну частину становили дворяни, отримали земельні ділянки та можливість їх забудови. Прокладення вулиці відбулось у 1824 році. Перший будинок Ісаака Шпігеля був досить невеликого розміру. Одна з кімнат була відведена для здійснення професійної діяльності, а друга — для проживання великої родини. Його помешкання в той час знаходилось в прибузьких єврейських кварталах, про які відомо, що там мешкало найбідніше єврейське населення. В одноповерхових будинках, котрі були хаотично розташовані, проживали переважно торговці, ремісники та їх сім'ї. Поступово нотаріус Шпігель став заможним і на початку 20 сторіччя побудував просторий та зручний будинок у центральній частині міста. Будівля розташовується напроти ще одного цікавого місця — парку ім. Т. Г. Шевченка. А у травні 1901 року, якраз у період побудови будинку Шпігеля, неподалік відкрилась «Проскурівська міська Бібліотека. в пам'ять О. С. Пушкіна». Перша назва вулиці, на якій був побудований будинок — Дворянська. В 1921 році відбулося перше перейменування вулиці і тоді вона стала називатись вул. Є.Остаповича, в честь революційного діяча. У 1940 році вулиця знов була перейменована і отримала назву вулиці С. Кірова. А вже у 1991 році виникла її сучасна назва — вул. Володимирська.
Архітектура
Вулиця Дворянська (нині — Володимирська), на якій був збудований особняк Шпігеля, активно розбудовувалась. Ця споруда стала першою цегляною будівлею в центральному районі тодішнього Проскурова. Будівля була побудована в архітектурному стилі «модерн», який став характерним для будівель міста в кінці 19 століття — на початку 20 століття. Єдині архітектурні рішення були використані для створення віконних перепльотів, східців, перил. Була звернена увага на кольори та півтони складових елементів будівлі. Будинок по вулиці Володимирській, 63, зберіг криволінійні форми дверей та віконних рам, кований малюнок, який міститься на балконній огорожі. Для оформлення вікон та балконів у будинку використовувались рослинні мотиви в орнаменті вікон та балконів. Будинок мав лише один поверх. На даху будинку був встановлений кований флюгер, який зберігся.
Посилання: wikipedia
Коментарi