Фото Троїцька церква 1799р
Іван Биков, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Троїцька церква 1799р

Джерело: Velocian

Троїцька церква — православна церква в селі Вишняки, Хорольський район, збудована в 1794-1799 рр. Розпочав будівницто храму Радіон Стапанович Паламенець, власник Вишняківського маєтку. Завершувила будівництво Надія Дем'янівна Пламенець (в дівоцтві - Оболонська). Пам'ятка архітектури національного значення, охоронний № 598.

Церква мурована має одну баню — високий барабан-восьмерик з вікнами та півциркульними нішами, увінчаний куполом з невеличкою главкою та високим шпилем.

У плані має вигляд чотирикінцевого хреста, з південно-східної сторони до якого прибудована паламарня. Споруда має три входи: західний, південний та північний, перед якими розміщені невеликі майданчики – паперті. Рукави хреста перекрито напівциркульними склепіннями. Центральна частина завершується восьмигранним світловим барабаном і перекрита гранчастими склепіннями. Торцеві стіни споруди завершувалися трикутними фронтонами, в тимпанах яких розміщувалися рельєфні композиції у вигляді «всевидячого ока» з радіальними зигзагоподібними променями. Барабан перекритий напівсферою, на якій на невисокому, восьмигранному, прикрашеному ліпними розфарбованими гірляндами цоколі встановлено високий гранчастий шпиль з хрестом. Із західної сторони храму, на невеликій відстані від нього, пізніше було збудовано двоярусну дзвіницю та церковнопарафіяльну школу. Згодом увесь комплекс обнесли цегляною огорожею. У письмових джерелах є згадки про поновлення дзвіниці в 1862 та ремонт («починку») церкви в 1864.

Стіни в екстер'єрі оформлені неглибокими лучковими та циркульними нішами та пілястрами. В нішах — мальовані зображення святих. Інтер'єр храму не зберігся. Лише в 90-х роках XX століття, коли його було повернуто віруючим, було відновлено іконостас.

Під вівтарною частиною церкви знаходилася усипальня родини Пламенців, розташована на глибині 5 м, з шириною зовнішньої стіни 2 м.

Від церкви до Вишняківського маєтку йшов підземний хід, який на наш час є засипаний.

Посилання: wikipedia