Фото Античне городище "Панське I"

Античне городище "Панське I"

Джерело: Velocian

Начало изучению памятника положило письмо, полученное А. Н. Щегловым, от жителя поселка Черноморского Г. И. Алещенко, где сообщалось, что на берегу Ярылгачской бухты, возле озера Сасык (Панское), бульдозером поврежден курган, судя по собранным в земле черепкам, древний. А вскоре пришла и посылка с обломками собранных амфор IV-III вв. до н. э. Проверка сообщения показала, что курганная группа у Ярылгачской бухты еще в 1933 г. описана П. Н. Шульцем.

З'ясувалося, що неподалік від неї на березі озера Панського знаходяться залишки невідомого археологам великого поселення. Перший огляд дозволив зробити висновок, що воно є абсолютно новим, невідомим досі типом античного населеного пункту IV-III ст. до зв. е., що складається з величезних квадратних сільських садиб. Садиби, які зазвичай стоять вразки, кожна на своєму наділі, тут зібрані чомусь разом. Не лише на хорі Херсонеса, а й у жодних інших місцях античного світу такого явища ще не спостерігалося. Унікальний населений пункт названо озером Панське-1. 

Біля нього збереглися сліди стародавньої дороги, а за нею розташований огороджений некрополь, що налічує понад п'ятдесят могильних пагорбів.

П'ять років по тому, в 1969 р., Тарханкутська експедиція розпочала планомірне вивчення селища біля озера Панського та його курганного некрополя. Розкопки продовжуються і зараз.

Садиба, збудована наприкінці IV ст. до зв. е.., проіснувала недовго, трохи більше 30-50 років, і померла у пожежі викликаному раптовим набігом скіфів у першій половині III в. до зв. е.

Посилання: wikimapia

Джерело фото: wikimapia