Фото Преображення Господнього в урочищі Монастирóк
Posterrr, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Преображення Господнього в урочищі Монастирóк

Джерело: Velocian

Церква Преображення Господнього в урочищі Монастирóк — оборонна культова споруда, збудована приблизно в XV–XVI столітті, пам'ятка архітектури національного значення. Належить до триконхового типу церков. Залишки храму знаходяться в лісі за 2 км на південь від Бучача (Тернопільська область), на горі, що височіє над річкою Стрипою. Тут збереглися залишки давнього монастиря, від чого й сама місцевість дістала назву урочища «Монастирок».

Історія храму невідома, поширене в наукових джерелах датування його XVI сторіччям не аргументоване. Аналіз архітектурно-конструктивних особливостей споруди та її архаїчна типологія дають підстави припускати, що в XV сторіччі храм уже існував. Безперечно, історію цієї унікальної пам'ятки спроможні з'ясувати лише ґрунтовні дослідження, однак їх, очевидно, досі не виконано.

З історичних подій, що мали дотичність до монастиря на горі Федір,  Александер Чоловський-Сас зазначає лише турецький напад 1672 року, коли храм було спалено. На думку Григорія Логвина, саме тоді зруйновано склепіння над навою й апсидою.

Монастир збудований у 1600–1606 роках за матеріальної підтримки в основному дочки молдавського господаря Єремії Могили Марії Могилянки (послала гроші, ще не будучи дружиною Стефана Потоцького) та її чоловіка Стефана Потоцького, який надав ґрунт (тобто земельну ділянку), город, ліс).

Посилання: wikipedia