Палац Сєменських-Левицьких 1849р (школа №102, Львів, Пекарська, 19)
Пала́ц Сєме́нських-Леви́цьких — пам'ятка архітектури, що знаходиться у Львові на вулиці Пекарській, 19.
Велика садиба була тут ще у XVIII сторіччі. Її можна побачити на плані Жана Дефі. Посол Галицького станового сейму граф Константи Сєменський, дідич містечка Магерова, замовив проект палацу в архітектора Фридерика Баумана, що походив із Пруссії. Палац на Пекарській було збудовано до 1849 року.
Син графа Костянтина, Станіслав Костка Костянтин Марія Фелікс (1864 — 1918), дослужився до звання таємного радника цісарського двору, був членом Палати панів австрійського Райхсрату, кавалером Мальтійського ордену. Він перебудував палац 1877 року за проектом архітектора А. Вагнера у стилі французького бароко. Іван Левинський та Ян Томаш Кудельський у 1891–1894 рр. на замовлення власника провели реконструкію палацу і у такому вигляді він дійшов до наших днів.
1820 року Константи одружився зі Софією Левицькою. І їх спадкоємець Станіслав Костка Костянтин Марія Фелікс (1864 — 1918) писався вже Сєменським-Левицьким. Відтоді на фасаді палацу зберігся вензель S. L. Він перебудував палац у 1877 р. за проектом архітектора А. Вагнера у стилі французького бароко. У 1891-1894 рр. архітекторами Іваном Левинським та Яном Кудельським проведено реконструкції палацу, який зберіг донині свій зовнішній вигляд. Нащадки роду Сєменських-Левицьких мешкають нині у Канаді.
У 1930-х рр. сюди з Народного дому перенесли філію української Академічної гімназії. У повоєнні роки тут містилася середня школа № 36, пізніше тут розмістили спеціалізовану школу-інтернат № 102 для дітей з розумовими вадами, що функціонує тут й донині. У наш час на стіні офіцини встановлена меморіальна таблиця командирові сотні «Ударники — 4» Перемиського куреня УПА Володимирові Щигельському (Бурлаці), який навчався у цій гімназії.
Восени 2014 року батьки дітей, які навчаються у школі № 102, прийшли під стіни Обласної ради з протестом проти позиції письменника Романа Лубківського про переселення школи і створення літературного музею у приміщенні на Пекарській. Кореспондент газети Експрес назвав це ідеєю «створення начебто літературного музею» і спробою «потішити хворобливі амбіції кількох малозначущих літераторів».
Посилання: wikipedia
Коментарi