Фото Львівська цитадель (Вежа-бастіон № 2) 1850—1856 р
Tomasz Leśniowski, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Львівська цитадель (Вежа-бастіон № 2) 1850—1856 р

Джерело: Velocian

Львівська цитадель — фортифікаційна споруда у Галицькому районі Львова. Зведення цитаделі велося у 1850—1856 роках. Цитадель складається з чотирьох веж-бастіонів і триповерхової будівлі казарми. Під час Другої світової війни у цитаделі був концентраційний табір для військовополонених «Stalag 328».

За часів Незалежності усі споруди комплексу перейшли у приватну власність. Одна з веж-бастіонів, що знаходиться на Познанській (Пелчинській) горі, яка височіє над долиною Пелчинського потоку (вул. Вітовського), перебуває в руїнах, інша — на цій ж самій горі знаходиться у задовільному стані. Східна вежа-бастіон, що на Калічій горі переобладнано під готель «Цитадель Інн». Вежа-бастіон на горі Шембека (Вроновських), яка домінує на середньою частиною вул. Коперника, де під час другої світової війни знаходився концтабір «Шталаг 328». Після другої світової війни на Цитаделі стояла радянська військова частина, а згодом у 1979—1993 роках, там містився «Науково-дослідний інститут інформатики та управління ВО „Електрон“» (НДІІУ). Головний корпус, вежа-бастіон ліворуч, де містився ВЦ НДІІУ та деякі малі будівлі по периметру площі перед Цитаделлю прошли повний капітальний ремонт силами НДІІУ. За радянських часів в одній з веж-бастіонів було фондосховище Наукової бібліотеки імені Василя Стефаника. Нині на Цитеделі існує низка самовільно зведених об'єктів. З 2007 року вежа-бастіон № 2 («Вежа смерті») переобладнано у п'ятизірковий готель «Citadel Inn» з рестораном.

Тривалий час комплекс мав статус пам'ятки місцевого значення. Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 р. № 929 ансамбль оборонних споруд львівської цитаделі — місце концентраційного табору «Шталаг-328» внесено до реєстру нерухомих пам’яток історії, архітектури, містобудування національного значення під № 130026-Н.

Посилання: wikipedia