Фото Святого Пророка Іллі XVII
Aeou, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Святого Пророка Іллі XVII

Джерело: Velocian

Церква Святого Пророка Іллі — греко-католицька церква у Львові в місцевості Кривчиці на вулиці Кривчицька дорога, 113. Обставини та дата будівництва докладно не з'ясовані.

Перед Другою світовою війною була філією греко-католицької парафії Вознесіння Господнього (головний храм — церква Вознесіння Господнього). При церкві діяло Свічкове братство. Після війни належала до Російської православної церкви, а від 1990 року — до Української греко-католицької церкви. При храмі діє вечірня суботня школа, де ведуть заняття греко-католицькі (УГКЦ) священики.

Храм складається із шестигранної нави, до якої зі сходу примикає прямокутна абсида, із заходу — дещо вищий від абсиди бабинець (збудований 1980 року). З півночі до абсиди і нави прибудована захристія. Нава увінчана мідною банею на невисокому барабані, на бані знаходиться ліхтар. При храмі збудовано окрему плебанію. Поруч також знаходяться поховання Січових Стрільців.

Базуючись на дослідженні мурів, Микола Бандрівський та Іван Могитич виділяють три будівельних періоди в історії споруди. У першому — це мурована з каменю шестигранна вежа, зведена у XIII або XIV столітті. Ймовірно внаслідок військових дій вежа перестає функціонувати і на другому етапі (приблизно у XVII столітті) її руїни використовуються після перебудови, як каплиця-ротонда. До цього періоду відносяться і перші поховання поблизу. Третій етап пов'язаний із втратою кривчицькою громадою іншої дерев'яної церкви, що стояла неподалік вулиці Личаківської у 1870 році (на її місці було зведено мурований костел, а пізніше, у 1930-х роках — костел Матері Божої Остробрамської). У зв'язку із цим до гранчастої ротонди добудовано абсиду і таким чином утворено повноцінну церкву. Ймовірно тоді храм отримав і нову посвяту — на честь пророка Іллі (фактично посвяту «перенесено» із втраченого храму, що на вулиці Личаківській).

Посилання: wikipedia