Фото Спасо-Преображенський кафедральний собор 1808р
Konstantin Brizhnichenko, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Спасо-Преображенський кафедральний собор 1808р

Джерело: Velocian

Спасо-Преображенський кафедральний собор — найбільший православний храм Одеси, закладений в 1794р та освячений в 1808р

Після відновлення наново освячений в 2001 — каплиця дзвіниці; у 2002 — нижній храм; у 2003 — верхній храм.

Собор по мірі свого архітектурного розвитку висвітлював рівень розвитку Одеси і всього краю. Будучи невеликою культовою спорудою на початку XIX століття, він став одним з найбільших соборів Російської імперії на початку ХХ століття. Собор вміщав до 12 тисяч чоловік одноразово, а Соборна площа Одеси була головною площею міста, на якій починалися і проходили всі великі міські свята. Спасо-Преображенський кафедральний Собор до початку ХХ століття став головним храмом Новоросійської губернії.

У серпні 1794 відбулося урочисте освячення міста Одеси, під час якого на Соборній площі було освячено місце будівництва церкви на честь Миколи Чудотворця, а в 1795 був закладений перший камінь. Ця тимчасова церква і стала прародителькою майбутнього кафедрального собору.

За архівними документами і літературними джерелами, будівництво кам'яної соборної церкви в Одесі митрополит Катеринославський Гаврило (Бенулеску-Бодоні) доручив архітекторові, інженер-капітанові В. Вонрезанту і 14 листопада 1795 поряд з тимчасовим Миколаївським храмом на одній з головних площ в Одесі митрополит освятив закладку кам'яної церкви на ім'я того самого святителя.

Спорудження церкви за проектом інженера В. Вонрезанта планувалося закінчити в 1797р, але урочисте освячення церкви відбулося тільки 25 травня 1808р

Посилання: wikipedia