Фото Бродська синагога
Zarakhovskyi, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Бродська синагога

Джерело: Velocian

Бродська синагога — недіюча синагога міста Одеси, що знаходилася за адресою вул. Жуковського, 18, на розі із вул. Пушкінською, 20. Мала офіційну назву Нова синагога. За радянських часів у будівлі синагоги був розміщений державний архів, який діє там і сьогодні. Збудована євреями-реформістами та була першим реформістським храмом на території Російської імперії.

Починаючи із 1820-х Одесу активно почали заселяти єврейські поселенці з Австрії та Німеччини, більшість із яких походила з міста Броди (тепер Львівська область), за що їх зазвичай називали «бродськими» євреями.

Земля на розі вулиць Пушкінської та Поштової (тепер Жуковського) тоді належала греку Ксенису, який збудував тут невелику будівлю, яку здавав у оренду єврейській громаді. Кантором був рабин Нісан Блюменталь, який також походив з міста Броди. 20 червня (2 липня) 1863 члени правління Єврейської молитовної школи № 1 у Одесі Михайло Шапіро і Яків Герман подали у Будівельний комітет на затвердження проєкт єврейського холодного молитовного будинку всередині подвір'я, що належало Молитовному товариству. Зведення передбачалось коштами замовника. Проєкт було затверджено 24 червня (6 липня) 1863 Новоросійськім і бессарабським генерал-губернатором, вже на початку липня на тротуарі перед ділянкою було складено велику кількість каменю різного розміру. Зведена синагога була виконана у готично-флорентійському стилі за проєктом архітектора Йосипа Миколайовича Коловича, і отримала назву Нова синагога. Будівля зводилася на кошти єврейської громади Одеси. Як будівельний матеріал використовувався місцевий камінь вапняк. Це була перша хоральна синагога на півдні тодішньої Російської імперії. Також це був перший реформістський храм на теренах Росії. За деякими даними тут був навіть орган, про що свідчить навіть структура будівлі. За деякими даними орган був вивезений румунами під час Другої Світової війни.

З 1925 синагога закрита, а в будівлі розташований державний обласний архів.

Посилання: wikipedia