Фото Непорочного Зачаття Діви Марії 1627 р
Posterrr, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Непорочного Зачаття Діви Марії 1627 р

Джерело: Velocian

Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в Мурафі — культова споруда в Мурафі, храм римо-католицької парафії, яка є однією з найбільших у Кам'янець-Подільській дієцезії Римо-католицької церкви в Україні.

На північний схід від Шаргорода, на лівому березі річки Мурафи, розташоване село Мурафа. Перша письмова згадка про Мурафу — від 1432 р., коли неподалік села Копистирина 30 листопада 1432 року відбулася битва загону прибічника великого литовського князя Свидригайла князя Федька Острозького з військами польських воєвод Вінцентія з Шамотул та Яна Менжика. У пізніші часи ця земля стала складовою частиною маєтностей магнатів Язловецьких.

У 1627 році Ядвіга Белжецька з роду Язловецьких стала фундаторкою осередку ченців домініканів у Мурафі. У 1648 році в Мурафському монастирі не обійшлося без жертв: жорстоко замордували отця Домініка, настоятеля кляштору, родом із Меджибожа. Будівлю (на той час вона була дерев'яна) зруйнували козаки Богдана Хмельницького

У другій половині XVIII століття Мурафа розвивається. На цей час вона переходить від Тишкевичів до Потоцьких. У 1766 році нею вже володів Йоахім Кароль Потоцький, теребовлянський староста, підчаший литовський, генерал-поручник королівських військ, один з ватажків Барської конфедерації. У містечку Потоцький відкрив ремісничі цехи, побудував селітряний завод, замостив головну вулицю та обсадив її деревами, звів палац (який у ХХ столітті зруйнувала радянська влада), влаштував парк зі звіринцем, намагався відновити обороні споруди. Але головна його заслуга перед Мурафою в спорудженні заново в 1786–1791 рр. домініканського монастиря. Велика сіра (сьогодні біло-голуба) двобаштова будівля костелу, присвяченого Непорочному Зачаттю Пресвятої Діви Марії (НЗПДМ), підноситься й сьогодні у тій же пишності.

Посилання: wikipedia