Фото Будинок готелю «Вікторія» до 1884 року
Oleh Kushch, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Будинок готелю «Вікторія» до 1884 року

Джерело: Velocian

Готель «Вікторія» — готель, що існував у місті Кременчук (Полтавська область, Україна). Колишня будівля готелю використовується як житловий будинок.

Готель був побудований на одній із найжвавіших вулиць міста, Херсонської (нині вулиця Лейтенанта Покладова) у період до 1884 року. Розташовувалася навпроти готелю "Пальміра". Вважалася найпопулярнішим і найпрестижнішим готелем міста. Один із гостей писав: «Готель „Вікторія“ майже так само гарний як „Гранд-готель“ у Парижі».

У 1890 році до Кременчука прибула наукова експедиція під керівництвом відомого російського вченого-ґрунтознавця Василя Васильовича Докучаєва. Докучаєв зупинився у «Вікторії», тут же на його рекомендацію зупинився майбутній президент Української академії наук Володимир Іванович Вернадський, який входив до експедиції. 19 квітня 2001 року на фасаді будівлі було встановлено меморіальну дошку на згадку про цих учених (авторства М. Анісімова та О. Котляра). 2005 року в місті також встановлено пам'ятник Вернадському.

У 1913 року у готелі зупинялися поет Ігор Северянин і поет і письменник Федір Сологуб, які у Пушкінської народної аудиторії Кременчука. Обидва постояльці обідали та вечеряли у ресторані готелю «Пальміра». Ігор Сєверянін пізніше писав у своїх спогадах: «Ми сидимо в окремому кабінеті якогось готелю. Ймовірно, це був "Брістоль" або "Асторія", бо в якому ж місті, що поважає себе, немає готелю з такими найменуваннями? ».

Будівля збереглася у Другу світову війну, коли було знищено понад 90 відсотків міста. Після визволення міста від німецької окупації, 30 вересня 1943 року вулицями Кременчука урочистим маршем пройшли бійці взводу охорони Гвардійського Прапора 17-го Гвардійського повітрянодесантного полку. Пройшовши через парк МЮДа по вулиці Леніна (нині Соборна) до центру міста, взвод закріпив прапор у вікні третього поверху колишнього готелю - єдиного вцілілого будинку на вулиці.

Після Другої світової війни у ​​будівлі довгий час жив головний архітектор Кременчука, Лев Миронович Шлапаковський, за якого велося комплексне відновлення зруйнованого міста.
Станом на 2016 рік балкони історичної будівлі, пам'ятки архітектури знаходяться в аварійному стані.

Посилання: Wikipedia