Святого Миколая 1870р

Джерело: Velocian

Церква Св. Миколая (мур.), 1870р., село Біла

Церква святого Миколая — парафія і храм Великоглибочанського деканату Тернопільсько-Зборівської архієпархії Української греко-католицької церкви в с. Біла Тернопільського району Тернопільської області. Пам'ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер 229/1.

Найдавніші архівні відомості про храм святого Миколая сягають 1601 року.

У 1832—1842 роках село Біла мало незалежну парафію. У 1844 році церква святого Миколая була дочірньою церквою, у 1877 церква Білої була вже матірною, а в Чистилові і Плотичі були дочірні. За служіння о. Омеляна Застіржеща збудовано проборство.

На межі ХІХ—ХХ ст. парохом Білої був о. Амвросій Крушельницький, батько співачки Соломії Крушельницької. Останнім довоєнним нарохом села був о. Євген Алиськевич, якого у 1939 році радянська влада вигнала з проборства та репресувала.

За пароха о. Миколи Бутринського, парафія і храм у 1946 р. перейшли в РПЦ. Після 1960 року храм св. Миколая державна влада закрила і його використовували як склад обласної друкарні.

Довший час греко-католицьке підпілля у Білій пов'язане зі служінням та життям у с. Біла репресованого підпільного священика о. Володимира Теленка (1908—1992). Кімната в його домі була підпільним храмом. 80 відсотків білівчан хрестив, вінчав, сповідав і причащав саме він. Наприкінці 1989 року на храмове свято Миколая першу Службу Божу відправили о. В. Теленко, новий парох Білої о. Василь Козій і ще два підпільні священики о. Василь Баран та о. Євстахій Смаль.

Посилання: wikipedia