Фото Бандурист на Хортиці козак Мамай

Бандурист на Хортиці козак Мамай


Пам'ятник бандуристу на Хортиці козаку Мамаю
У 2009 році на Хортиці, в районі найбільшої на острові транспортної розв'язки, було встановлено гранітну скульптуру козака Мамая – одного з найпопулярніших в Україні образів та народних символів. Мамай уособлює ідеалізований образ козака-лицаря, і зустрічається в народному фольклорі ще з середини XVIII століття як серед легенд, дум і оповідань, так і на картинах художників. Саме художній образ козака Мамая став найбільш популярним, причому якийсь час він був настільки важливим та невід'ємним символом української культури, що конкурував за популярністю з іконами.
До козака Мамая українці зверталися з молитвами, з проханнями захистити свій край від ворожих набігів, подумки зверталися до нього і воїни-козаки, вирушаючи у військові походи. Він завжди вважався захисником від завойовників, його образ у народі наділяли надприродними здібностями, подібними до тих, які приписувалися козакам-характерникам. За однією з версій, людина, яка стала прообразом Мамая козака, народилася на Хортиці 16 липня 1509 року, таким чином, установка пам'ятника була приурочена до його 500-річчя.
Символічний народний образ козака Мамая чудово доповнив атмосферу острова Хортиця, пам'ятник швидко сподобався місцевим жителям. Більшість масових заходів та зустрічей на Хортиці розпочинаються саме біля пам'ятника бандуристу – він став чудовим орієнтиром для всіх гостей острова. У місцевому велоруху скульптуру практично одразу прозвали ВелоБуддою - на "прочан" до Мамая практично щодня в теплу пору року з'їжджаються велосипедисти з усього міста, тут вони збираються разом і починають спільні "покатушки" островом.
Маса пам'ятника – близько 7 тонн, вартість його на момент встановлення становила 150 тис. грн.

Посилання: національний заповідник Хотиця