Фото Стародавній маяк

Стародавній маяк


Стародавній маяк
Східне узбережжя Хортиці майже всюди усіяне численними гранітними валунами різних розмірів. Але серед усіх цих каменів виділяється один, розташований біля берега між балками Ушвівою та Великою Молоднягою. Особливість його в тому, що в камені зроблено рівний отвір діаметром 30 см і глибиною 50 см. Отвір явно має рукотворний характер. Ідучи вглиб каменю, цей отвір злегка відхиляється вниз, доходячи до невеликого заглиблення на дні.

За версією запорізького краєзнавця Юрія Вілінова, це заглиблення у камені було зроблено не просто так, а з важливою метою – для створення навігаційного вогню – прообразу сучасних маяків! Якщо налити в поглиблення горючу рідину, наприклад, масло або жир, і підпалити її, вогонь, що з'явиться, буде видно на відстань багатьох кілометрів вниз за течією Дніпра. Це досягається особливим орієнтуванням отвору в камені та його місцезнаходженням - з цієї точки світло поширюватиметься максимально ефективно, покриваючи видимістю все дніпровське русло вниз за течією практично до самого південного краю острова Хортиця.

Такий маяк міг використовуватися нашими далекими предками для попередження про наближення ворога, як використовувалися козацькі вежі-бекети. Тільки цей сигнал було видно не з суші, а з води. Також цей маяк міг використовуватися і не тільки для попередження про вторгнення ворога, але й для сповіщення про наближення до небезпечної водної ділянки з численними перешкодами у вигляді надводних і підводних скель, які і зараз видно вище за течією, навпроти Совутиної скелі, де колись перебувало. то ціле скіфське городище, яке контролювало важливу річкову переправу. Таким чином, цей давній маяк міг діяти вже за скіфських часів.

Посилання: національний заповідник Хотиця