Фото Памятник засновникам Петровської фортеці Дніпровської лінії
Yanuschenko DV, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Памятник засновникам Петровської фортеці Дніпровської лінії

Джерело: Velocian

Памятник засновникам Петровської фортеці Дніпровської лінії у с. Новопетрівка
Земляні вали Петровської фортеці Дніпровської лінії укріплень, С. Новопетрівка, на березі Азовського моря

Новопетрівка — одне з найдавніших поселень сучасної Запорізької області. Історія села починається від заснування Петрівської фортеці Дніпровської укріпленої лінії. Фортецю споруджено над річкою Берда у 1770 році. Вона мала стіни з бійницями, майданчиками і баштами, оточені глибоким ровом з водою. Поблизу фортеці спорудили дерев'яний причал, що на 25 метрів виступав у море. Проте великі судна тут не швартувалися. Вони ставали на якір на півкілометровій відстані, а до причалу підпливали тільки човни, за допомогою яких і перевозилися вантажі з кораблів.

Петрівська фортеця мала посилений карантинний пост, а з 1776 року — митну прикордонну заставу. За кріпосною стіною було зведено кам'яні будинки для військової старшини та казарми. Відставні солдати, працівники допоміжних служб, челядь та втікачі з північних губерній почали селитися поруч з фортецею. Так виникла невелика слобідка, у якій 1776 року налічувалося 618 жителів.

Після Кючук-Кайнарджійської угоди 1774 року Петрівська фортеця втратила своє оборонне значення і з 1779 року її офіційно ліквідували. Основним заняттям жителів Петрівського посаду, яким управляв спеціально призначений наглядач, стало сільське господарство, допоміжну роль відігравало рибальство.

1829 року до Петрівського посаду прибула частина колишніх козаків Задунайської Січі, яким Російський уряд дозволив оселитися між Маріуполем й Ногайськом. Мешканців Петрівського зарахували до Азовського козацького війська. Водночас посад перейменували на станицю й зробили центром війська. Тут розташувався військовий штаб, отаман війська Йосип Гладкий та його канцелярія, станичне правління і в'язниця. Невдовзі було відкрито військовий шпиталь, аптеку, приходське училище, церкву.

У 1865 році, після ліквідації Азовського козацького війська, частина козаків переселилася на Північний Кавказ й Кубань. Решта стала державними селянами. Населення Петрівки поповнювалося за рахунок державних селян Чернігівської, Полтавської, Курської та інших губерній.

Колишня козацька станиця перетворилася на звичайне село. На відміну від розташованої поблизу Старопетрівки, його назвали Новопетрівкою.

Посилання: wikipedia

Джерело фото: wikipedia автор В.С.Білецький