Фото Дубовицька криниця
Stepanok Andrii, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Дубовицька криниця

Джерело: Velocian

Дубовицька криниця — За народними переказами історія цього унікального місця сягає глибини XVIст. і пов’язана з образом Богоматері, ікону якої, начебто, саме в цьому місці знайшов пастух і якого засліпило сіяння її. Але, як свідчать друковані джерела ікона була знайдена в густій траві на березі р.Реть. Ось як це описано: ”В с.Дубовичі Чернігівської губернії знаходиться дуже древня ікона Божої Матері, що названа Дубовицькою. За переказами вона була знайдена в густій траві на березі р.Реть в половині XVI століття. Припускають, що вона була загублена військовим обозом, який віз церковне начиння” (переклад автора). В іншій книзі пишеться, що на початку XVIIст. ікона знаходилася в хуторі Ретик в семи верстах від Дубовичів. Її легенда така: ”В давнее время, предположительно в конце XVI-го века, во время воєнных смут, когда на Ретика, протекающего посреди местечка, были пастбищные луга, в густой траве, как вероятно, военным обозом, незшим награбленную утварь, обронена святая икона, пастух гнавший стадо, размахивая бичом, ударил намеренно по св. иконе; показался свет, подобный блеску молнии, осветивший пастуха; он упал на землю, и только проходившие люди вывели его с места и привели к священнику; пастух, рассказал все о святой иконе, стал опять здоровым”.

Житель с.Тулиголове розповів, що за переказами старих людей, саме водою з цієї криниці врятовано життя настоятелю церкви. Інші паломники розповідали, що виліковували щитоподібну залозу, органи травлення, але водою, освяченою в десяту п'ятницю після Пасхи, коли здійснюється святкова літургія. Різні думки існують з приводу Дубовицької криниці, однак всі вони зводяться до образу Пресвятої Богородиці. Побутує в народі ще одна легенда, яка стверджує, що колись, проходячи мимо джерела і бажаючи вгамувати спрагу, пастух нахилився, щоб напитися води, і побачив образ Божої Матері. Джерело, як стверджують старожили, било з-під великої сосни, розташованої трохи вище від того місця, де тепер зведено криницю.

З початком паломництва, джерело відновлювалось коштом Російської православної церкви в Україні та місцевою владою району.

Посилання: wikipedia