Фото Сторожка 1907р
Олекса-Київ, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Сторожка 1907р

Джерело: Velocian

Сторожка (мур.), 1907р., село Пархомівка

Комплекс церкви Покрови Пресвятої Богородиці
Голубєви вважали Пархомівку родинним маєтком, тому витратили значну кількість грошей на побудову не тільки церкви, а цілого комплексу сакральних та господарських споруд, куди увійшли — церква з дзвіницею, каплиця Св. Віктора, брама, паркан із цегли, наріжні вежі, сторожка, будинок для священника. Так був вибудований не окремий об'єкт, а цілісний ансамбль споруд у єдиному стилі.

Витративши значні кошти на побудову церкви, брати Віктор і Лев Голубєви підійшли досить вибагливо і до внутрішнього декору церкви. Цікаво, що вони погодилися з проєктами Миколи Реріха на створення наріжних мозаїк і їхньою стилізацією під умовну старовину, але рішуче відмовилися од його релігійного живопису. Бо не бажали неприємного модернізму столичної особи, не зрозумілого сільським вірянам, головним відвідувачам сільського ж храму, і небажаного їм також. У церкві залишені прості білені стіни. Оздоби створені лише у вівтарі, прикрашеному фігурою Богородиці в позі панагія, зразком для якої взято Богородицю «Непорушна стіна» Київської Софії.

Впливи сецесії особливо помітні у вибудованій асиметричній брамі та в цегляному паркані. Розлогий західний фасад церкви вінчає дзвіниця, що має пасок із храмоздатним написом під фігурними дахом. Над папертю — велика мозаїка «Покров Богородиці».

Церква з одною банею видовжена у напрямку схід-захід і прикрашена єдиною банею з шоломоподібним дахом. Мури споруди цегляні, непотиньковані, прикрашені вузькими вікнами та нішами з камнерізними рельєфами. Але підбанник (барабан) створено значно ширшим, ніж у відповідних зразках Великого Новгорода. Адже будували-відтворювали не точний археологічний зразок, а лише стилізацію під нього. Тому інтер'єр храму вийшов добре освітленим. Іконостас храму — невелика церковна загорожа, що дозволяє добре роздивитися мозаїку абсиди з фігурою Богородиці в позі панагія на золотавому тлі.

Каплиця Св. Віктора — самостійний архітектурний об'єкт із південного боку церкви, що сполучається з храмовою спорудою одним лише боком. Його фасад прикрашений мозаїкою «Спас», частково осипаною, що додало відносно молодому храму старовинності, часової відстані від 21 століття. Було проведено часткову реставрацію наприкінці 1980-х років, але мозаїки «Спас» не реставрували.

Посилання: wikipedia

Джерело фото: wikipedia автор Dunaeva A.V.