Фото Свято-Миколаївська церква Богуславського монастиря (при заснуванні - церква Воскресіння Христового)
Kiyanka, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Свято-Миколаївська церква Богуславського монастиря (при заснуванні - церква Воскресіння Христового)

Джерело: Velocian

Будівлі Миколаївського монастиря, м.Богуслав, вул. Озерна, 35

Початком заснування богуславського Миколаївського монастиря можна вважати другу половину XVI століття, а саме період 1575—1586 років. У ті часи в літописному місті Самборі (нині ця місцина розташовується поблизу с. Лісовичі) був монастир. Під час набігів та знищення міста Самбора монголо-татарами — дерев'яну церкву монастиря монахи розібрали і, переходячи лісами, перенесли за Богуслав та встановили її місці старого монастиря між селами Івки та Хохітва, в урочищі Чернечий Яр. Монастир був названий на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Наприкінці XVI століття під час монголо-татарських набігів монастир був зруйнований.

1596 року монастир був відновлений старостою богуславським Янушем Острозьким і переведений в унію та заселений монахами-василіанами.

Під час Корсунської битви 1648 року селянсько-козацького війська під проводом Богдана Хмельницького з польським військом під Корсунем, яке закінчилося повною поразкою поляків. Саме під час цієї битви полковник Війська Запорозького Максим Кривоніс звільнив Богуслав від урядових військ Речі Посполитої та польської шляхти. Залишки польської шляхти разом з монахами-василіянами пішли з міста. Після цієї значущої події усі монастирі, у тому числі й Різдво-Богородицький монастир та церкви були повернені до православ’я.

У червні 1654 року богуславське православне духовенство разом з гетьманом Богданом Хмельницьким та козацьким військом зустрічали у Богуславі антіохійського патріарха Макарія, який повертався з Московії.

Посилання: wikipedia