Фото ГОРА ОСТРИЦЯ

ГОРА ОСТРИЦЯ

Джерело: Velocian

ГОРА ОСТРИЦЯ село Копачів
На Острицю веде інша ґрунтова дорога – та що праворуч. Нею пролягає кінний маршрут від «Парку Київська Русь». Прослідувавши півкілометра від розвилки де закінчується асфальт до пункту 2 на плані, ви також можете бачити одну з тих могил. Але наш шлях веде далі – на верхівку Остриці.
Вперше прочитавши напис на пам'ятному хресті я почав шукати джерела про битву "руських дружинників з монголами влітку 1240 року". Про цю невідому сторінку історії. Перечитавши знову Літопис руський, наявну літературу присвячену монгольській навалі, і не знайшовши нічого, я звернувся до Інтернету. Всі згадки про цю доленосну для Київської Русі битву або посилались на саму пам'ятну дошку, або не мали посилань на джерело. Пошуки зайшли в глухий кут. Я звертався до археологів, краєзнавців. Сподіваючись що вони мають ширший доступ до писемних або археологічних джерел. Ось відповідь, що узагальнює решту: «Напис на плиті - це міфотворчість горе-патріотів. Жодних писемних джерел, які хоча б натякали на подію, якій присвячено дошку, немає. ».
Дійсно, подібний «патріотизм» - поширене явище. Але тут виникли сумніви. Чому в селі де окрім вул.Шевченка, всі решта мають комуняцькі назви, де сільрада розташована на вул. Леніна. Громада що традиційно збиткується з історичної спадщини своєї країни, раптом проявила патріотизм і виділила кошти на монумент давньоруським дружинникам? Окрім того хрест встановлено на території ландшафтного заказника «Копачівські схили», де всяке будівництво суворо заборонене. І про це в селі добре відомо. Очевидно - не з патріотичних мотивів.
Тож друга версія виникнення битви під Острицею – економічна. Комусь прийшла ідея створення додаткового туристичного об'єкту, для збільшення грошового потоку «Київської Русі». І було знайдено спосіб реалізації цієї ідеї.
Втім, є і третя версія. Тим більше що вона не виключає попередню. Річ у тому що верхівка Остриці має ознаки насипу степової могили. А ями (дві!) під бетонування хреста дуже схожі за розміром і розташуванням на класичні шурфи чорних археологів. Тож за третьою версією ями надавали можливість перевірити вміст верхівки Остриці під час спорудження «монументу».
Перебуваючи на Остриці ви можете бачити способи використання археологічної спадщини в Україні в усьому їх різноманітті. Це:
1) вандалізм різних видів;
2) розорювання або забудова;
3) підставка для "патріотичної" брехні.
Дорогоцінна підставка для нічного горшка. Ось і все різноманіття.
Також ви можете бачити що ніякі законодавчі заборони жодним чином не захищають історичні і природні об'єкти, безроздільним володарем яких є колективний жлоб.
Любителям альтернативної історії можу запропонувати наступне. Уявіть собі що культурний розвиток України відбувається за людським сценарієм. Нормальні люди втілюють свої проекти і свій патріотизм в життя так само вільно, як наразі вандали, герострати і просто невігласи - втілюють свої. І на цьому полі постав Археологічний парк «Некрополь «Копачівські могили». Одну з могил накрито прозорим куполом і показано в розрізі. Решту відновлено після розкопок зі збереженим похованням. (Дискусії що до пошуку компромісу між наукою і повагою до об'єкту дослідження активно ведуться в цивілізованому світі.)
Відновлення первісного вигляду могил шляхом археологічної реконструкції (це незрівнянно дешевше ніж "Парк Київська Русь") відбулося в рамках наукового проекту (можливо міжнародного). І держава брала в цьому активну участь. Адже це її культурна спадщина. Поруч – музей. Розташований поруч природний заказник проводить природознавчі екскурсії: кінні, велосипедні, піші, скіфським степом без шкоди для останнього. Весь набір туристичних послуг: від археологічних таборів для дітей, до місця проведення наукових зборів. Все, що тільки можна вигадати.
Науково-просвітницьке спрямування такого археологічного парку в парі з вже побудованим "Парком Київська Русь", який має історично-розважальний напрямок, вивело туристичну привабливість Копачіва на якісно вищій рівень. З робочими місцями для молоді, зеленим туризмом і т.д. Що прославило село на весь світ. Бо реальна українська історія набагато цікавіша і фантастичніша за будь-яку альтернативну. І набагато страшніша...
Переглянувши альбом і повернувшись до реальності, читайте допис про Вербу. Буде не менш цікаво.

Посилання: Копачівські могили. Копачів. ФБ

Джерело фото: ФБ автор Копачівські могили. Копачів.

Джерело фото: ФБ автор Копачівські могили. Копачів.